To jedyny taki program i proszę, by zaczynał się punktualnie!

     Tymi słowy podsumowałam mój wywód, kiedy jako 6 letni człowiek zadzwoniłam do telewizji.

Dlaczego? Powód był bardzo poważny. W czasach niekomputerowych i nieinternetowych dobranocka była obowiązkowym punktem dnia. Mały człowiek wyczekiwał godziny 19 i już za pięć siedział w gotowości przed telewizorem. Kiedy z powodu skoków narciarskich, święta narodowego lub innego ważnego dla dorosłych wydarzenia przesunięto dobranockę nawet o pół godziny, było to jak najbardziej zrozumiałe. Taki kompromis między dużymi i małymi ludźmi: będzie, ale później. Natomiast w momencie, kiedy z przyczyn niewyjaśnionych o 10 minut, potem o 15, a w końcu o 45 minut przedłużał się program poprzedzający bajki, mała Marta straciła cierpliwość. W kulminacyjnym momencie dobranocka trwała kwadrans (zamiast pół godziny) i opóźniona była właśnie o 45 minut. Już wtedy mój mały mózg lubił gdybać i myśleć „na zaś”, dlatego szybko odnalazłam wycięte z gazety z programem numery telefonów do poszczególnych stacji telewizyjnych. Zapytałam rodziców o zgodę na wykonanie połączenia. Ustaliłam fakty, przygotowałam moją wypowiedź, a po połączeniu, nagrałam się na „telewizyjną” sekretarkę bardzo poważnym tonem 6 letniego głosu.

Możesz Człowieku Czytelniku wierzyć lub nie, ale zadziałało! Dobranocki zaczęły pojawiać się punktualnie i trwały nawet do pół godziny.

Gdybym była wiedziała, że wykazałam się buntem, zdecydowaniem, wiarą we własne możliwości oraz gotowością do walki o swoje. Gdybym była wiedziała, jakie cenne cechy już wówczas nabyłam. I gdybym była wiedziała, jak bardzo przydadzą mi się one na dalszej drodze życia.

A przecież mały człowiek chciał być traktowany poważnie i nie podobało mu się, że jakaś umowa między dużymi i małymi ludźmi, nie wiedzieć czemu, nagle ulega destrukcji.

Również byłeś lub jesteś małym/dużym buntownikiem? Co Cię najbardziej irytowało, kiedy byłeś małym człowiekiem? O co chciałeś lub chcesz walczyć?

Pozdrawiam serdecznie

alicja_joanna_marta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *